Pár na vyhlídce Mirador La Tarta na Tenerife

Tenerife: průvodce a 15+ tipů, co navštívit

Tenerife: průvodce a 15+ tipů, co navštívit

Tenerife je skutečný klenot Kanárských ostrovů, doporučuji ho, kde můžu. Věřím totiž, že má návštěvníkům hodně co nabídnout – od vlahých lesů na severovýchodě, přes pěkné pláže na jihu, skalnaté přírodní bazénky až po měsíční krajinu s dominantní sopkou Teide.

Vyrážíte-li na Kanáry poprvé a chcete na opravdu pestrý ostrov, kde se nudit nebudete, Tenerife bude dobrou volbou. 

Jak se dostat na ostrov Tenerife?

Nasedněte na letadlo a z Prahy jste na největším Kanárském ostrově za něco málo přes 5 hodin. Česká letecká společnost Smartwings vybavuje přímé lety z Prahy i Brna na jižní letiště Tenerife Sur.

Na fajn cenu letenek se často dostanete i při hledání z letišť v okolí České republiky, například z Německa nebo Rakouska. Pro někoho by to mohla být vhodnější varianta vzhledem ke vzdálenosti letiště a ceně.

letiste tenerife

Cestování po ostrově Tenerife

Nejpohodlněji ostrov procestujete, když si pronajmete auto. Dostanete se tak na všechna zajímavá místa, některá z nich totiž nejsou veřejnou dopravou dostupná nebo autobusy jezdí jen velmi sporadicky.

Nabídky všech možných půjčoven najdete na Rentalcars.com. Vyfiltrujte si auto podle svých požadavků a rezervujte u nich. Často bývá cena i nižší než přímo u dané společnosti, ale můžete pro jistotu ještě ověřit cenu na webových stránkách vybrané společnosti.

TIP! Pokud jste si objednali nejlevnější kategorii auta (tak jako my), možná vám budou při vyzvednutí v autopůjčovně nutit upgrade na vyšší kategorii. Mají takový trik vás přesvědčovat, že potřebujete výkonnější auto, abyste mohli jet do hor. Není to pravda, nepotřebujete.

Co vidět na Tenerife?

1. Sopka Teide

O tomto majestátním vrcholu jste možná už slyšeli. Díky své výšce 3 718 metrů se jedná o nejvyšší horu celého Španělska a můžete ji pozorovat snad ze všech koutů ostrova. Měsíční krajina v jejím okolí vám možná bude připadat jak úplně z jiného světa.

Téměř až na vrchol se dostanete lanovkou. Zpáteční jízdenka na lanovku stojí aktuálně 40 Euro a můžete si ji i koupit dopředu, abyste měli zajištěné, že se v daný čas nahoru dostanete. Nezapomeňte si s sebou vzít teplejší oblečení, nahoře panuje totiž značně chladnější a větrnější počasí než dole při nástupu do lanovky.

prilet na tenerife


Výstup na úplný vrchol – Pico del Teide

Chcete-li se podívat až na úplný vrchol Teide, můžete, ale má to svá omezení. Je potřeba dopředu zažádat o tzv. permit = povolení ke vstupu. Když píšu dopředu, myslím opravdu dost dopředu, ideálně alespoň 2-3 měsíce, jinak by se také mohlo stát, že už budou všechny permity na daný den rozebrány. Správci parku vydáváním permitů regulují počet denních návštěvníků, aby sopku ochránili od nepříznivých vlivů turismu.

Tento permit se vztahuje na posledních 600 metrů trasy od vyhlídky u horní stanice lanovky na vrchol. Na cestu lanovkou ho nepotřebujete. Výstup sám o sobě není příliš náročný, některým osobám se ale díky vysoké nadmořské výšce může například hůře dýchat.

Větší dobrodruzi si mohou na sopku vylézt úplně odspoda. Existuje několik možných tras lišících se délkou a náročností. Jednotlivé trasy si můžete najít například na All Trails. Nádherným zážitkem bude například výstup na vrchol na východ slunce, kdy vyrazíte ještě za tmy.

Všechny parkoviště v okolí Teide jsou zdarma.

vrchol teide
teide pohled dolu
krater teide

Vyhlídky na Teide

Poblíž se nachází několik vyhlídek, nejhezčí výhledy si ale budete moct užít buď u Roques de García, nebo na vyhlídce Llano de Ucanca Vista Point.

roques tenerife

Další místo, kde se dá pohodlně zastavit a pozorovat měsíční krajinu s působivými vysokými rostlinkami tajinaste rojo, je Mirador El Tabonal Negro.

El Tabonal Negro vyhled
El Tabonal.Negro

A mojí nejoblíbenější vyhlídkou, kde můžete Teide pozorovat z povzdáli, je Mirador La Tarta (neboli v překladu Vyhlídka Dort). Toto místo leží na silnici TF-24 vedoucí z města San Cristóbal de La Laguna směrem do vnitrozemí.

Vyhlídka dostala svůj název také podle toho, že zde můžete vidět vulkanické vrstvy různých barev, kdy každá barva patří k jiné erupci. Když budete mít štěstí, můžete pozorovat nádhernou sopku Teide a okolo vás budou procházet mráčky… Ideální místo klidně i na žádost o ruku, vyzkoušeno na vlastní kůži. 😀

la tarta vyhled
la tarta

2. Roques de García

Když si pojedete prohlédnout sopku Teide, přizastavte se i u skalních útvarů Roques de García. Zaparkujete poblíž malého kruhového objezdu. Počítejte ale s tím, že někdy může trvat, než najdete místečko k zaparkování. Možná si budete muset udělat v okolí pár koleček, než se nějaké místo uvolní, ale stojí to za to.

Kolem všech skal vede dlouhá pěší trasa trvající zhruba 1,5 hod. Dosyta si jich můžete užít i pokud se projdete jen kousek od parkoviště.

roques garcia2

3. Punta del Hidalgo

Toto městečko na severu nás s manželem úplně okouzlilo. Můžete z něj pozorovat úchvatné západy slunce s výhledem na sopku Teide nebo se koupat ve veřejném přírodním bazénku. Projděte se z městečka směrem na sever, budete míjet obrovský moderní maják, spoustu opuncií až nakonec dorazíte k hezké vyhlídce na skryté plážičky a skály.

zapad slunce hidalgo
vyhled skaly punta
opuncie hidalgo

Ačkoli je městečko poměrně malé, přímo u oceánu můžete navštívit nějakou z fajn kaváren/restaurací. My jsme si moc pochutnali v restauraci sídlící v budově Altagay, kde jsme byli ubytovaní. Na zákusek a kávu během dne, skočte do Restaurante la Caseta Punta del Hidalgo.

dlabanec altagay

4. Pohoří Anaga

Severozápad ostrova pokrývá pohoří Anaga – ostré hřebeny, hluboké rokle a stále vlhké lesy. I jen při projíždění autem skrz pohoří budete ohromeni z tajuplné atmosféry, kterou tvoří přicházející mraky.

Prozkoumat les z blízka můžete třeba na stezce Bosque Encantado. Hustý les se stromy porostlými mechem je velmi působivý.

Procházka k pobřeží – Taborno

Zároveň v oblasti Anaga doporučuji absolvovat trek Sendero Roque de Taborno. Trasa není nijak extra dlouhá a náročná, zvládne jí každý středně zdatný jedinec. Svou cestu začnete v malé vesničce Taborno u kostela a půjdete pomalu dál směrem k pobřeží. Na každém kroku budete míjet obří sukulenty a kaktusy, a zároveň budete mít stále pěkný výhled do krajiny. To nejlepší vás ale čeká až na samotném konci, kdy se před vámi otevře pohled na dechberoucí skalnaté pobřeží.

Mapku trasy najdete například zde.

taborno trek
taborno vyhledy

5. Playa de Benijo

Divoká pláž Benijo se nachází na severozápadě ostrova obklopena parkem Anaga. Pokud chcete být sami, lenošit na jemném černém sopečném písku a pozorovat skalnaté pobřeží s fotogenickými skálami i nedaleko od břehu, určitě sem zavítejte.

paya benijo

6. Playa de Las Teresitas

Nedaleko města Santa Cruz de Tenerife se rozkládá slavná pláž Las Teresitas, kterou možná znáte z různých turistických průvodců. Pláž je velmi dobře zařízená – jsou zde sprchy, toalety, půjčovny sportovního vybavení, lehátek, slunečníků a je tu i kde se během dne občerstvit. V těsné blízkosti můžete využít rozlehlé parkoviště a dostanete se sem dokonce i veřejnou dopravou.

Od silných vln chrání pláž vlnolamy, čekejte zde tedy klidnou vodu, která je vhodná a bezpečná i pro vaše nejmenší.

Láká-li vás pohledět na pláž z výšky, dojeďte se podívat na Mirador de la playa na silnici TF-121. Vyhlídka sama o sobě je z technických důvodů uzavřena, ale vedle plotu u silnice se stále dost místa na pozorování. Auto zaparkujte na krajnici nahoře dál za zatáčkou, lidé tam tak parkují běžně a místo tam je.

las teresitas

7. Mirador de Jardina

Krásný pohled na údolí s městem La Laguna budete mít z vyhlídky Mirador de Jardina. Za dobré viditelnosti se vám v pozadí ukáže i sopka Teide. (Nám se bohužel zrovna nepoštěstilo)

mirador de jardina

8. San Cristóbal de La Laguna

Univerzitní město San Cristóbal de La Laguna bylo údajně vybudováno jako první město na Kanárských ostrovech a dosud je také jediným zdejším městem, které bylo zařazeno na seznam UNESCO.  Projděte se jeho ulicemi, obdivujte koloniální architekturu a vyzkoušejte místní tapas.

9. Puerto de la Cruz

Pokud byste měli navštívit jen jediné město na Tenerife, určitě vyrazte do Puerto de la Cruz. Před pár lety jsem byla na jazykovém pobytu a naprosto jsem si to tady zamilovala. V centru města nepřestanete obdivovat krásné domy s typickými dřevěnými balkóny. Centrum navíc působí velmi barevně, vesele… uvidíte sami…. 😊

Pro koupání lze v centru využít několik menších pláží jako Playa de San Telmo nebo Playa de Martiánez. Vyhledáváte-li trochu více klidu, budou pro vás vhodnější větší pláže na západním okraji města, například Playa del Castillo, Playa Chica nebo Playa Grande. Dostanete se sem procházkou pěšky nebo se můžete přiblížit veřejnou dopravou.

puerto de la cruz

Nejhezčí výhled na město z výšky budete mít z vyhlídky Mirador La Paz, která se tyčí nahoře nad pláží Martiánez.

puerto vyhlidka

Botanická zahrada

Milovníky květin zcela jistě oslní místní botanická zahrada z 18. století (Jardín Botánico). My jsme ji navštívili v únoru a zrovna spoustu rostlinek kvetlo. Uvidíte tu i 200 let starý fíkovník.

Loro Parque

Velkým lákadlem, hlavně pro rodiny s dětmi, bude zoologická zahrada Loro Parque. Děti budou nadšené z delfínů, kosatek, žraloků a dalších ryb, obrovské sbírky exotického ptactva nebo z více než 250 tučňáků. Tento park navíc obdržel ocenění za udržitelný a odpovědný park. Jedná se také o první zoologickou zahradu na světě s negativní uhlíkovou stopou.

10. La Orotava

Z Puerta de La Cruz snadno podniknete výlet do historického města La Orotava, které je vstupní branou do národního parku Teide. Místním se zde podařilo zachovat nejen historické budovy, ale i tradice. Dejte si drink na jedné z terásek místních podniků a nasajte zdejší příjemnou atmosféru.

11. Icod de Vinos

Toto městečko je známé především kvůli více než 800 let starému dračinci, který je často vyobrazován i jako symbol Tenerife. Na výšku měří více než 18 metrů a kmen má v průměru přes 20 metrů. Můžete navštívit přilehlý park Parque del Drago Milenario, ale uvidíte ho, i pokud nepůjdete přímo do parku.

drago mileniario

Přímo naproti tomuto významnému dračinci se nachází nádherná tropická zahrada s více než 800 volně poletujícími motýli – Mariposario del Drago. Vstupné (9,50 Euro za dospělého) nebylo nijak předražené a nás prohlídka velmi mile překvapila. Zvláště pokud jste ještě nikdy v takovém motýlím domě nebyli, doporučuji všemi deseti.

12. Garachico

Ještě o něco málo západněji leží městečko Garachico. To bývá často vyhledáváno pro přírodní bazénky (tzv. piscinas naturales) El Caletón a typické bílé domečky. Chcete-li zažít neobvyklou koupačku mezi skalami, ale s pohodlným vstupem do vody, určitě se tu stavte. Varuji ale předem, že s parkováním to tu není žádný med. Možná budete muset zaparkovat až kousek za městem na odstavném parkovišti a projít se zpátky pěšky.

Garachico budete mít jako na dlani z vyhlídky Mirador del Emigrante západně za městem.

garachico

13. Masca

Vesničku Masca najdete zaklíněnou mezi horami na západě Tenerife a dostanete se sem úzkou, klikatou horskou silničkou. Tuto aktivitu nedoporučuji, nejste-li zdatný a nadšený řidič. V opačném případě by vás cesta sem mohla akorát vystresovat, protože na silnicí TF-436 se často proti sobě nevejdou ani dvě malá osobní auta a musíte se všude s protijedoucími vozidly vyhýbat. Výhledy do okolní přírody jsou ale už cestou moc krásné.

Přímo v Masce najdete obchody s řemeslnými výrobky, pár barů a restaurací. Můžete z ní vyrazit i na oblíbený trek soutěskou Masca.

14. Los Gigantes

Mezi další dominanty Tenerife patří jistě Los Gigantes – 800 metrů vysoké útesy čnící přímo z oceánu. V letovisku Los Gigantes můžete pobýt i delší dobu a užít si tu koupání na plážích nebo v přírodních bazénkách. Nám ale například bohatě stačilo si útesy prohlédnout z vyhlídky Mirador Archipenque, která se nachází na okraji města.

los gigantes

15. Finca Las Margaritas

Pomalu se dostáváme na jižní stranu ostrova, kde nás s manželem velmi zaujala možnost návštěvy banánové farmy. Tato farma se nachází nedaleko letoviska Los Cristianos a za menší poplatek si ji můžete prohlédnout a dozvědět se spoustu zajímavostí o pěstování tohoto lahodného ovoce. Prohlídky jsou možné jak s průvodcem, tak bez něj a na konci trasy vás bude čekat ochutnávka místních banánových specialit a možnost nakoupit si nějaké pochutiny nebo suvenýry v jejich obchůdku.


16. Montaňa Roja

Chcete-li si dát trochu do těla a za odměnu si užít nádherné výhledy na jižní pobřeží, vylezte na horu Montaňa Roja. Výstup není nijak dlouhý, ani extrémně náročný a ty výhledy opravdu stojí za to. Potom se můžete zchladit na některé z blízkých pláží, například na obrovské písečné Playa de la Tejita.

montana roja vyhled
montana roja

Co dělat na Tenerife?

Koupání

Už v tipech, co navštívit na Tenerife, jsem zmínila mnoho a mnoho krásných míst vhodných ke koupání. Co mi přijde skvělé, je to, že na Tenerife si můžete užít koupání na plážích s klasicky světlým žlutým pískem, s černým sopečným pískem, ale i s pískem červeným. Rozmanitost místních pláží je opravdu neuvěřitelná.

Na své si přijdou i milovníci koupání u skal, protože hlavně na severu ostrova narazíte na spoustu přírodních bazénků (tzv. piscinas naturales).

plaz teresitas

Vyzkoušejte například tyto místa:

  • Playa de las Teresitas (světlý písek)
  • Pláže v Puerto de la Cruz (černý písek)
  • Pláže v Los Cristianos a Los Américas (světlý písek)
  • Pláže v Costa Adeje
  • Pláže v okolí El Médano – Playa de la Tejita či Playa del Médano (světlý písek) nebo skalnaté přírodní bazénky Piscinas Naturales Los Abrigos
  • Přírodní bazénky v Garachico
  • Charco del Viento (přírodní bazénky)
  • Přírodní bazének v Punta del Hidalgo nebo rovnou skočte do oceánu
  • Divoká pláž Playa de Benijo
plaz puerto

Turistika

Rozmanitost Tenerife nezná své meze ani v pěších turistických trasách. Podniknout tu můžete krátké nenáročné procházky, ale i velmi náročné horské treky. Spoustu tras najdete v Národním parku Teide, kde můžete obdivovat sopečnou krajinu nebo v pohoří Anaga, kde vás naopak oslní krásné lesy a divoké skály. Mnoho méně náročných tras najdete také v údolí La Orotava.

Pro orientaci se mi skvěle osvědčily vždy české Mapy.cz a s výběrem dané trasy jsem se často inspirovala na All Trails.

taborno

Pozorování delfínů a velryb

Jihozápad Tenerife disponuje skvělými podmínkami pro pozorování velryb a delfínů, kteří touto oblastí proplouvají. Existuje spousta společností ve městech Los Cristianos, Los Gigantes nebo třeba v Puerto Colón, které lodní výlety za těmito půvabnými rybami organizují.
Seznam různých společností organizujících tyto zájezdy najdete například zde.

Vodní sporty

Kanárské ostrovy mají příhodné podmínky pro mnohé vodní sporty, nejinak je tomu i na Tenerife. Sportovci sem jezdí zejména chytat vlny na surfu.

Surfování

Nejlepší vlny chytnete od října do února a surfařských spotů na Tenerife je hned několik. Na jihu ostrova si můžete zasurfovat okolo Los Cristianos nebo El Médano a podmínky jsou vhodné i pro začátečníky. Dále se dá surfovat v okolí Puerto de la Cruz a Punta Hidalgo na severu.

Zájemci mohou využít služby místních surfových škol, kterých zda najdete požehnaně, stačí si jen vybrat podle svých preferencí.

Kitesurfing a windsurfing

Kromě „klasického“ surfování si na Tenerife můžete vyzkoušet i kitesurfing a windsurfing. Nejlepší místa pro tyto sporty najdete u pláží La Tejita nebo El Médano na jihu Tenerife. I tady lze využít služeb zkušených učitelů, kteří vás tyto sporty rádi naučí.

hidalgo dest2

Kdy Tenerife navštívit?

Osobně vyrážím na Tenerife kdykoli během roku, protože tady panují během celého roku nejvyšší teploty mezi 20 a 28 stupni celsia. Každopádně na Tenerife jsou obzvláště zřetelná tzv. mikroklimata, kdy se vám může stát, že se budete opalovat v plavkách na pláži, pak popojedete pár kilometrů do hor a budete potřebovat bundu, protože se výrazně ochladí. Následně popojedete dál, sice už zase sundáte bundu, ale naopak vytáhnete deštník. 😀

Obecně platí, že v jižní polovině ostrova panují teplejší teploty a je zde mnohem více slunečno. V severní části Tenerife se naopak častěji setkáte s o něco chladnějšími teplotami a větším úhrnem srážek. Jste-li tedy zrovna na severu a počasí se vám nelíbí, řešením může často být jen to, že se sbalíte a popojedete pár kilometrů na jižní stranu a zase už se nebudete stíhat mazat opalovákem… 😊

Na nejvyšší teplotu se voda v oceánu dostává během našich letních měsíců, ve stejnou dobu panují také nejvyšší teploty vzduchu.

Stejně jako nám, se vám může stát, že se budete dívat z Puerta de la Cruz na zasněženou sopku Teide čnící se nad městem, ale bude vám takové teplo, že budete moct chodit v šatičkách nebo šortkách. Toto se nám poštěstilo konkrétně na začátku února.

teide pod snehem

Kde se na Tenerife ubytovat?

Pokud je cílem vaší cesty hlavně slunění a koupání se na písečných plážích, rozhodně se vám bude nejvíce líbit ubytování na jihu ostrova. Buď ve větších letoviscích Los Cristianos, Playa de las Américas, Costa Adeje nebo zvolte jiná klidnější městečka na jižním pobřeží. A ten pravý surf-vibe na vás dýchne v městě El Médano.

Jestli-že vás ale láká i nespoutaná divoká příroda severu, doporučila bych se ubytovat buď v Punta del Hidalgo nebo v Puerto de la Cruz. Punta Hidalgo je menší, klidnější městečko, kde si stoprocentně odpočinete od veškerého ruchu a od lidí. Naopak v Puerto de la Cruz budete mít vše na dosah ruky.

My jsme byli naprosto nadšení z našeho ubytování v Punta Hidalgo, které moc ráda doporučím i vám . Jmenovalo se Altagay, apartamento frente al mar, vistas a El Teide. Pokoj se nachází ve vyšším patře s výhledem na oceán a majestátní sopku Teide. V ceně je i přístup do bazénu, který jsme my otužilci i v lednu využili naplno.

punta del hidago
bazen hidalgo

V Puerto de la Cruz nám zase maximálně vyhovoval apartmán Estudio Plata. Disponuje dostatečným prostorem na práci na počítači a při pití kávičky na terásce můžete obdivovat sopku Teide. V Puerto de la Cruz je ale těch možností nespočet, stačí si jen vybrat podle toho, co zrovna pro svojí cestu potřebujete. Hledejte buď na Booking.com nebo na AirBnB.

puerto vyhled teide

Tenerife a kam dál?

Zajímají vás i ostatní Kanárské ostrovy a rádi byste porovnali, co vás na každém z nich čeká? Napsala jsem články už o několika z nich:

Lucie Boháčová

Jmenuji se Lucie a cestování jsem si zamilovala už jako malá holka. Dodnes jsem procestovala více než 45 zemí světa. Mám také velkou vášeň pro pěstování rostlin, zvířata a pro letectví. Blogem Džungle zážitků se snažím se světem sdílet své zážitky, předávat zkušenosti, rady a tipy k cestování.

Napsat komentář