Pohled na sopku Concepción z výběžku Punta Jesús María

Ostrov Ometepe: Jak se sem dostat a co podniknout

Ostrov Ometepe: Jak se sem dostat a co podniknout

Ostrov Ometepe se nachází na jezeře Nikaragua ve stejnojmenné zemi a utváří ho dva vulkány – Concepción a Maderas. Celá plocha ostrova Ometepe 276 km² byla prohlášena za biosférickou rezervaci UNESCO. Po právu toto místo vyhledávají turisté z celého světa. My jsme si na něj udělali krátký výlet při naší cestě po Nikaragui, tak jsem sepsala průvodce, který vám pomůže tento výlet také naplánovat.

ometepe

Jak se dostat na ostrov Ometepe

Na Ometepe se dostanete pouze po vodě, a to nejjednodušeji trajektem, který jezdí několikrát denně. Prvním krokem pro vás ale nejspíše bude dostat se do městečka Rivas. Záleží odkud jedete, většinou vás tam dopraví místní autobusy. My sem jeli například z Granady a cesta nás vyšla na 100 cordób (asi 65 Kč).

Z Rivas se dále potřebujete dopravit do přístavu San Jorge. Pokud máte čas, určitě se porozhlédněte po místním autobusu, který by vás tam dopravil za hubičku. Pozor! Vyvarujte se té chyby, kterou jsme udělali my. Po příjezdu „chickenbusů“ (místních žlutých školních autobusů) čekají na nádraží na turisty naháněči, kteří se vás snaží nahnat do taxíku. Tvrdí vám, že jsou velké vlny na jezeře a jede poslední trajekt, že trajekt odjíždí za chvilku a pak půl dne žádný nepojede a že musíte jet hned teď, jinak jste nahraní… Vymýšlí si kdejaké pohádky. Je to past! Chtějí vás akorát nalákat do taxíku a říct si nesmyslnou částku za krátkou cestu do přístavu. Po nás chtěli 400 cordób, což je šíleně nastřelená cena na místní poměry. Buď neodbytně smlouvejte, najděte si místní autobus nebo jděte pěšky (ale je to 4,7 km).

Po příjezdu do přístavu budete muset zaplatit drobný poplatek za vstup do přístavu u brány a následně si o něco dál koupit lístek na trajekt. Místní vám ochotně ukáží, kde si lístek pořídíte. Jedna cesta vás vyjde na 50 cordób.

Teď už vás čeká jen nalodění na trajekt do městečka Moyogalpa. Nevěřili byste, jak velké dokážou být vlny na jezeře. V den, kdy jsme my přejížděli na Ometepe, byly opravdu obrovské. Nic pro slabé žaludky, osobně jsem horší cestu lodí nezažila. Pro jistotu doporučuji ulovit místo s výhledem ven z lodi. Takové místo nejlépe najdete na horní palubě. Pohled do dáli (a zázvorové tabletky) mi pomáhal udržet obsah žaludku na správném místě. Ale nezoufejte, nemusí to tak být vždycky. Při cestě zpátky jsme měli vodu úplně klidnou a cesta byla na pohodu. 😊

Kde se ubytovat na ostrově Ometepe

Při výběru ubytování hleďte na to, kolik s sebou budete mít zavazadel a jak budete mobilní. Pokud budete chtít celou dobu zůstat na jednom místě a nebude vám vadit využít k dopravě do ubytování taxi, najděte si ubytování kdekoli na ostrově. V odlehlejších částech najdete například ubytování více v přírodě a bez ruchu.

My jsme chtěli mít trajekt v dochozí vzdálenosti, proto jsme se ubytovali přímo v městečku Moyogalpa. Konkrétně jsme zvolili Hostal Siero – malý, levný rodinný hostýlek. Pokoje byly jednoduché, ale mohli jste využívat společnou terasu s krásným výhledem na sopku Concepción. Za velmi přívětivou cenu vám majitelé udělají ráno k snídani palačinky, jogurt s ovocem nebo klasickou slanou nikaragujskou snídani (okolo 100 cordób = 65 Kč), kávu, džus…
Ubytování v Moyogalpě má také tu výhodu, že v blízkém okolí se můžete zajít najíst do restaurací nebo kaváren či si nakoupit ve větším supermarketu. Dá se tu také domluvit pronájem skútru nebo organizovaný výlet.

Další městečka, kde to více žije, jsou El Madroňal a Balgüe. Nabídka ubytovacích kapacit je zde také poměrně velká. Jen myslete na to, že se sem budete muset z trajektu nějak dostat.

Jak cestovat po ostrově Ometepe

Skútr

Turisté často cestují po ostrově na pronajatém skútru a já tento dopravní prostředek také mohu maximálně doporučit. Jízda na skútru je tu zážitkem sama o sobě. Za nás mohu doporučit půjčovnu Green Expeditions Rental & tours, na kterou natrefíte po levé straně cestou z přístavu. Půjčení skútříku nás vyšlo na 15 USD na den + vratná záloha. Zarezervovali jsme si ho předem na další den a měli pro nás ráno vše připravené. Skútr obyčejně přebíráte i navracíte s plnou nádrží. Nás dotankování po celém dni vyšlo na 135 cordób.

Projížďka na skútru po Ometepe je velkým dobrodružstvím hned z několika důvodů. Asfaltka není rozhodně po celém ostrově, musíte počítat s tím, že v určitou chvíli asfalt zmizí a pojedete po kamenech. Nebojte se ni, je to zvládnutelné. Jen pojedete hodně pomalu. Buďte ale opatrní.

Ze skútru budete moct pozorovat okolní přírodu (my viděli opičky a zajímavé ptáky) a také ometepské vesničky. Místní obyvatelé vám někdy zamávají a když vy sami zamáváte na ně, budou nadšení. A to nejen děti. Vyzkoušejte to, je to moc milé. 😊 Se skútříkem si taky zastavíte kdekoliv budete potřebovat.

Chickenbusy (místní autobusy)

Po ostrově jezdí také chickenbusy, nicméně cestování s nimi je na dlouhé lokte. Dohledat jízdní řády je pořádný oříšek a je to velmi pomalý způsob dopravy. Jedinou výhodou je to, že je to velmi levné.

Taxi

V neposlední řadě je možné využít taxi služby. To vychází nejdráž, ale možná že zrovna pro vás to bude řešení.

Co vidět a dělat na ostrově Ometepe

1. Objeďte si celý ostrov na skútru

Jak jsem už psala výše, stojí to za to a budete z toho mít zážitek. Krásně se dá udělat okružní jízda po celém ostrově. Nezapomeňte se na skútr namazat silným opalovákem, ať z něj večer nesesedáte jako rajčata.

2. Projeďte si řeku Istián na kajaku

V okolí řeky Istián působí více společností, které vám kajaky půjčí a provedou vás. My jsme podle recenzí vybrali Kayak Tours El Caiman Rio Istian. Jeďte po silnici NN-226 ze Santa Cruz směrem na Méridu a u silnice určitě nepřehlédnete jejich stánek. Můžete si zvolit dvoukajak nebo jednokajak a průvodce v angličtině nebo ve španělštině. Kajak pro jednoho je prý lépe ovladatelný. Půjčení kajaku s průvodcem nás vyšlo na 20 USD/os. a celá prohlídka trvala asi 2 hodiny.

Průvodce byl rodilý a opravdu přírody velmi znalý Ometepan. Povídal nám zajímavosti o řece, fauně a flóře a dokázal nás skvěle nasměrovat a ukázat nám, kde se které zvířátko skrývá. Bez něj bychom třeba kajmany nebo leguány vůbec neviděli.

rio istian

3. Navštivte ráj čokolády

Hodně chvály jsme slyšeli na čokoládovnu El Pital Ometepe, Chocolate paradise. Na prohlídce kakaové farmy se dozvíte, jak se kakao pěstuje a zpracovává a zároveň budete moct výsledný produkt ochutnat. Potom si můžete vychutnat epesní čokodezerty či kávu v přilehlé kavárně. Dělají zde i snídaně, obědy a večeře, jen ceny jsou bohužel vyšší. Podle toho, co jsme se ale doslechli, cena odpovídá kvalitě.

4. Osvěžte se v přírodním bazénku Ojo de Agua

Průzračnější vodu na Ometepe nenajdete. Ojo de Agua je parádní místo na koupání obklopené krásnou přírodou, jen počítejte s tím, že tam nejspíš nebudete úplně sami. Čím časněji dorazíte, tím lépe. Vstupné stojí 10 USD, který zahrnuje 5 USD poukaz, za který si tu můžete dát drink.

5. Vystoupejte na jednu ze sopek

Na obě sopky můžete vylézt, na Concepción však budete potřebovat průvodce. Přítomnost průvodce je totiž na této sopce podmínkou a strážci parku by vám mohli dělat problémy, pokud by vás potkali bez něj. Oba výstupy, jak na sopku Concepción, tak na nižší Maderas, jsou poměrně dlouhé a náročné, proto předem raději důkladně zhodnoťte svůj fyzický stav. S ohledem na počasí a vaší fyzickou kondici vám výšlap a sestup dolů může zabrat klidně i 10 hodin.

sopka ometepe

6. Zajeďte na výběžek Punta Jesús María

Máte-li možnost, zastavte se na Punta Jesús María, kde na vás bude čekat písčitá pláž a moc pěkný výhled na sopku Concepción. Výhledy jak na jezero, tak na sopku jsou o to více působivé, když přijedete na západ slunce. Hlad nebo žízeň zaženete v přilehlém baru.

punte jesus maria2

7. Dejte si něco dobrého

Na Ometepe, stejně jako v jiných koutech Nikaragui, by byl hřích si nevychutnat jejich výborná smoothies. My jsme si moc pochutnali v kavárně Mamacita café na okraji Moyogalpy, kde s námi popovídal i moc příjemný majitel.

Hlad levně a efektivně zaženete v Moyogalpě v sodě Los Antojitos a při cestě po ostrově jsme se zastavili v rodinné sodě v Balgüe. Na Google ji najdete pod názvem Café Comedor Isabel Traditional Nica Food a čekejte jednoduché, levné, domácí nikaragujské jídlo s dostupnými vege variantami.

Kam dál v Nikaragui?

Lucie Boháčová

Jmenuji se Lucie a cestování jsem si zamilovala už jako malá holka. Dodnes jsem procestovala více než 45 zemí světa. Mám také velkou vášeň pro pěstování rostlin, zvířata a pro letectví. Blogem Džungle zážitků se snažím se světem sdílet své zážitky, předávat zkušenosti, rady a tipy k cestování.

Napsat komentář