Kostarika, ráj milovníků rostlin a zvířat, leží ve střední Americe mezi Panamou a Nikaraguou. Vyrazte sem za poznáváním přírody, relaxací či surfováním. Nebudete litovat. My jsme si tuto zemi vybrali pro svou svatební cestu a moc se nám tam líbilo.
Kostarika má co nabídnout jak dobrodruhům, tak i návštěvníkům vyhledávající pohodlí. Záleží jen na vás, jaký způsob cestování si zrovna vyberete. A i když je Kostarika svou rozlohou dokonce menší než Česká republika, nebudete vědět, co dřív.
Co vidět a dělat na Kostarice?
Monteverde mlžný prales
Milovníci rostlin si jistě užijí návštěvu mlžného pralesa Monteverde, kde se mohou klidně i dlouhé hodiny procházet a obdivovat flóru i faunu. Žije tu více než sto druhů savců, čtyři sta druhů ptáků, více než sto druhů plazů a obojživelníků a v neposlední řadě tu roste více než dva a půl tisíce druhů rostlin. Jedná se také o místo s největší koncentrací různých druhů orchidejí.
Monteverde ale není jen mlžný prales, v této oblasti se dá podniknout i spousta jiných aktivit jako například pozorování žab, motýlů, netopýrů, projížďka na koních, zipline a jiné adrenalinové aktivity a spoustu dalšího. Podrobněji o této oblasti píšu ve svém dřívějším článku.
Sopka Arenal
Sice je velmi těžké vidět sopku Arenal celou odhalenou, a ne zabořenou v mracích, i přesto se vyplatí tuto oblast navštívit. Kromě obdivování tohoto 1670 metrů vysokého stratovulkánu tu můžete vidět 70 metrů vysoký vodopád La Fortuna nebo poznat proces výroby kávy či kakaa na farmách.
Okolí sopky Arenal je také skvělým místem na koupání v termálních pramenech. Absolvujte denní i noční procházku s průvodcem v džungli a pozorujte místní zvířátka a rostliny. Můžete mít štěstí na lenochody, tukany, nosály, motýly, ptáky, různé druhy žab a další.
Detailně o oblasti okolo Arenalu píšu v tomto článku.
Jacó
Za relaxem, surfováním a dobrým jídlem vyrazte do městečka Jacó na západním pobřeží Kostariky. Návštěva tohoto místa vás potěší během cestování po celé zemi, protože si tam budete moci chvilku odfrknout od nabitého programu. Zároveň se ale i výborně hodí pro dlouhodobější dovolenou a surfování.
Pro více tipů na to, co ve městě Jacó podniknout, si přečtěte podrobnější článek.
Poloostrov Osa
Opravdu spoustu zvířat uvidíte na poloostrově Osa, a to buď ve slavném Národním parku Corcovado nebo klidně i mimo národní park. My jsme tu absolvovali denní i noční tour a viděli spoustu zvířat – tukany, papoušky ara, prasátko pekari, kajmana, několik druhů opiček, tropickou srnku, pelikány, barevné žabičky, hady, pavouky a další.
Dopodrobna se o poloostrově Osa rozepisuji v mém článku.
Národní park Cahuita
Cahuita na Karibském pobřeží patří k dalším místům ideálním pro pozorování zvířat. Tento menší park si můžete projít sami bez průvodce, a přesto uvidíte spoustu zvířat. My měli štěstí na spoustu mývalů a opiček, ale i na nosály, kraby, hady, pavouky a různé ptáčky a motýly.
Trasa vede z části po dřevěných stezkách a z části po pobřeží. Nebojte se, většinou ale jdete stínem. Celková délka trasy činí 8,5 km po krásných rovinkách. Za vstup zaplatíte u vchodu Puerto Vargas 5,65 USD a při vstupu přímo z města Cahuita si můžete výši vstupného zvolit sami a darovat libovolnou částku. Oproti jiným kostarickým parkům je to za málo peněz, hodně muziky.
Národní park Manzanillo
Manzanillo, další park na karibském pobřeží nedaleko Cahuity. Neuvidíte v něm sice tolik zvířat jako třeba v Národním parku Cahuita, ale zato příroda je zde moc pěkná. Stezka vede chvilku okolo vody a potom lesem. Hned kousek po začátku trasy se tu nachází také moc pěkná vyhlídka na osamocenou skálu ve vodě.
Dojít můžete nejdále do Punta Mona, což je 4,8 km od vchodu do parku. Plus počítejte se stejně tak dlouhou cestou zpátky. Samozřejmě se ale můžete otočit kdykoli během cesty a procházku si zkrátit. Bohužel cesta není koncipovaná jako okruh.
Vstupné je dobrovolné, můžete darovat částku, jakou uznáte za vhodné. Zaparkujete přímo u vchodu do parku, kde počítejte s menším poplatkem.
Národní park Manuel Antonio
Manuel Antonio je nejnavštěvovanějším národním parkem Kostariky. Sami tu rozhodně nebudete. Kromě turistů tu ale můžete potkat lenochody, leguány, opice, tukany, mývaly, ptáky a další zvířata. Často se ale stává, že zvířata kvůli turistům z parku utíkají a hledají útočiště někde více v klídku, můžete je tedy pozorovat i mimo park. V parku se dá vykoupat na překrásné písčité pláži Playa Manuel Antonio. Vstupné vychází na 18 USD.
Karibské pobřeží – Puerto Viejo de Talamanca, Punta Uva, Cahuita…
Před cestou jsem se často dočetla různá tvrzení, že karibské pobřeží není tolik navštěvované, protože není tolik krásné jako západní pobřeží. Dovolím si nesouhlasit. V oblasti táhnoucí se mezi městy Cahuita a Manzanillo se nachází spoustu krásných pláží a parků. Mnoho rostlin a zvířat uvidíte ve výše zmiňovaných parcích Cahuita a Manzanillo.
Skvělé koupání zažijete na pláži Playa Negra s černým pískem v Puerto Viejo de Talamanca. Několik překrásných pláží se žlutým pískem objevíte v okolí Punta Uva, například Playa Punta Uva, Playa Sapos a další. Nádherné pláže najdete i v národním parku Cahuita, kde si můžete zaplavat i u korálových útesů. Ani o možnost surfování tu nebudete ochuzeni. Funguje zde několik škol s dostupným vybavením i průvodci.
Dále nás velmi mile překvapilo to, že jsme v této oblasti náhodou narazili na dva lenochody na stromech. Jeden byl dokonce přímo na zahradě našeho ubytování.
Navštivte kakaovou farmu
Kostarika patří k významným světovým producentům kakaa, nepropásněte tedy příležitost se o této plodině dozvědět více. Kakaové farmy můžete navštívit v různých částech Kostariky, nejvíce v oblasti okolo sopky Arenal nebo okolo Monteverde. Osobně ale mohu doporučit Cacao Trails Tayku Museo de Cacao kousíček od města Cahuita. Prohlídka byla velmi zajímavá, poučná a zároveň vyšla výrazně levněji oproti cenám prohlídek ve výše zmíněných turističtějších oblastech.
Objevte kouzlo pěstování kávy
Káva je další významnou kostarickou plodinou, kterou milují milióny lidí po celém světě. I o té se během vaší cesty Kostarikou můžete dozvědět více. Stejně jako kakaové plantáže, i ty kávové najdete v okolí Monteverde a La Fortuny, ale i v horách okolo hlavního města San José.
Nechte se provést po džungli
Samozřejmě, že uvidíte rostliny a nějaká zvířata i bez průvodce, ale s průvodcem je to častokrát daleko větší zážitek. Zároveň s průvodcem těch zvířat uvidíte mnohem více. Průvodci často musí studovat několik let, aby získali certifikaci a většina z nich kostarickou přírodu opravdu miluje a dokáže o ní nadšeně vyprávět. Věřím tomu, že alespoň jednu prohlídku s průvodcem během cesty po Kostarice, se vám vyplatí absolvovat.
My jsme si průvodce sjednali na poloostrově Osa, následně nám ještě jiný průvodce předával své znalosti v La Fortuně. Těch míst, kde můžete s průvodcem vyrazit do přírody je po celé Kostarice spousta. Hodně příležitostí najdete například v okolí Monteverde, na zmiňovaném poloostrově Osa či v okolí sopky Arenal.
Prozkoumejte džungli v noci s průvodcem
V noci do džungle sami určitě nechoďte, protože v ní může číhat více nebezpečí, než si vůbec dokážete představit. A to nemyslím jen více aktivní jedovaté hady a žáby, ale i jiné nástrahy. Věděli byste, co je největším nebezpečím džungle? Náš průvodce Channy tvrdí že jsou to stromy.
Stromy v džungli se často kvůli hustému porostu vytahují nahoru za světlem, kde potom vyroste obrovská těžká koruna. Ta se ale snadno může poryvem větru pod svou tíhou zlomit a spadnout dolů. V noci nemáte šanci toto nebezpečí zpozorovat. Lidé v džungli mnohem často umírají kvůli stromům či vodě než kvůli zvířatům. Zajímavé, že?
Ale to jsem odbočila. Noční prohlídka se zkušeným průvodcem je skvělou příležitostí vidět ty živočichy, které jsou aktivní právě v noci – barevné žabky, hady a podobně. Za bílého dne se vám toto s největší pravděpodobností nepoštěstí, protože jsou zalezlí ve svých úkrytech.
My noční prohlídku džungle absolvovali na poloostrově Osa, ale spoustu příležitostí budete mít i v jiných částech této zemičky.
Na jak dlouho vyrazit do Kostariky?
Na návštěvu Kostariky si vyhraďte minimálně týden, ale ještě lépe 2 až 3 týdny. Samozřejmě vždy záleží, co vše budete chtít vidět, ale už jen kvůli tomu, že absolvujte cestu přes oceán a platíte letenky, se vyplatí pobýt zde déle než jen pár dní.
My jsme na Kostarice strávili 15 nocí, a i díky tomu, že jsme měli půjčené auto, jsme toho stihli opravdu spoustu. Pokud budete cestovat veřejnou dopravou počítejte s tím, že nebudete tak rychlí v přesunech jako při cestování autem a dost času strávíte čekáním.
Itinerář výletu na Kostariku
Můžete se inspirovat naším itinerářem:
1.– 3 . den: Monteverde (2 noci) – Hostel La Suerte
3. – 5. den: Jacó (2 noci)
5. – 7. den: Poloostrov Osa (2 noci) – Los Mineros Guesthouse
7. – 8. den: Orosí (1 noc) – Pouze za účelem přespání při dlouhém přejezdu z poloostrova Osa na karibské pobřeží – Montaña Linda Hostel Orosi
8. – 11. den: Cahuita (3 noci) – Orgánico Punta Riel
11. – 14. den: La Fortuna (3 noci) – Habana River Lodge and Sanctuary
14. – 15. den: Libéria (1 noc) – Pouze za účelem přespání při vrácení pronajatého auta – Hostel Dodero
15. – 16. den: San José (1 noc) – Přespání kvůli odletu ze San José – Costa Rica Backpackers
Jak se dostat na Kostariku?
Na Kostariku se dostanete nejlépe letecky buď přímo z Prahy nebo z letišť okolních států. My například letěli z Mnichova, protože to vyšlo i s cestou na letiště levněji. Často se z letišť mimo ČR dostanete na nižší ceny, tak pokud nemáte problém popojet, určitě ceny porovnejte.
Většinou poletíte minimálně s jedním přestupem. Přiletět můžete do Libérie nebo hlavního města San José. My jsme letěli do San José, ale nyní bych nejspíš volila variantu příletu do Libérie, protože půjčení auta v Libérii vyšlo o několik tisíc Kč levněji než půjčení v San José. Záleží ale samozřejmě na vašem itineráři. Pokud se chcete během vaší dovolené přesouvat pronajatým autem, určitě si dopředu zjistěte ceny vypůjčení na obou letištích.
Jak cestovat po Kostarice?
Pronajaté auto
Nejjednodušší a nejrychlejší variantou je pronájem auta. Nemusím ale snad dodávat to, že se jedná o mnohem dražší možnost, nicméně na druhou stranu ušetříte spoustu času a starostí s hledáním vhodných autobusových spojů.
Musím říci, že mě samotnou velmi překvapily ceny pronájmu vozidla. Považuji je v porovnání s jinými státy světa za velmi vysoké. V sezóně (únor) jsme se nemohli dostat pod částku 34 000 Kč za 2 týdny při vyzvednutí a vrácení vozidla v San José za nejlevnější nabízené auto. Hledala jsem tedy různé varianty, až mi nejlevněji vyšla možnost půjčení i vrácení auta v Libérii na letišti za necelých 16 000 Kč. Rezervovala jsem téměř s dvouměsíčním předstihem.
Ceny se jistě budou lišit podle sezóny a toho, jak moc dopředu auto rezervujete. Narazíte-li ale na podobný problém jako my, zkuste i tu variantu vyzvednutí na jiném místě, i za cenu, že se tam budete muset přesunout autobusem.
Pokud nebude rozdíl v ceně tak markantní, doporučuji rezervovat 4×4. Běžně si rezervuji nejlevnější dostupný typ vozidla, ale na Kostarice se auto uzpůsobené do terénu hodí. Často totiž jedete a bez jakéhokoli varování zmizí asfalt a musíte překonávat štěrkové cesty mnohdy s velkými výmoly, někdy brody (v období dešťů). My to zvládli i s obyčejným autem, ale byla jsem kolikrát zpocená až na zadku, aby všechno dopadlo dobře. 😀
Veřejná doprava
Nám veřejná doprava přišla vhod hlavně na dlouhé přesuny. Dokonce jsme cestovali z Kostariky do Nikaraguy přes hranice a musím říci, že kvalita dálkových autobusů byla poměrně dobrá. Autobusy jely včas, byly komfortní a vše dobře zorganizované. Dokonce se cestou vždycky zastavilo na velkém odpočívadle, kde jste si mohli dát i něco dobrého na zub – od pečiva, přes klasické snacky typu banánové chipsy apod. až po hotová jídla.
V jízdních řádech často najdete uvedený pouze čas odjezdu. To, v kolik hodin budete v cílové destinaci nebo na nějaké mezizastávce, nikdo přesně neví. Chcete-li tedy nastoupit někde jinde než na první zastávce, připravte se na čekání. Autobus zkrátka přijede, až přijede.
Autobusové zastávky se nachází různě po městech, většinou nenarazíte na jedno centrální nádraží. V San José jsme třeba museli hledat zastávku dálkového autobusu podle společnosti, se kterou jsme jeli. Určitě se hodně ptejte místních. Klidně se zeptejte i několika lidí, když uvidíte, že si první dotázaný není jistý.
Obecně lze asi říci, že do turistických míst autobusy většinou v určitých intervalech jezdí, nicméně počítejte s tím, že vám toto cestování zabere více času než přesuny autem. Nebudete totiž mít nikdy nic 100% jisté. Na druhou stranu ušetříte.
Bezpečnost: Na co si dát pozor na Kostarice?
Lidé
Obecně jsme se na Kostarice cítili bezpečně, ale vždy záleží i na tom, jak té bezpečnosti jdete naproti. Snažili jsme se nechodit zbytečně venku po setmění. Samozřejmě, že jsme si zajeli někdy na večeři nebo na drink i po tmě, ale přesouvali jsme se tam autem a poté pěšky pouze v centru města. Ve dne se na všech výše zmiňovaných a mnou doporučovaných místech k návštěvě budete cítit nejspíše bezpečně.
Velmi obezřetní byste měli být například v San José, a to jak ve dne, tak v noci. Zde jsme opravdu neměli pocit bezpečí, i když jsme se ubytovali, dle referencí, v bezpečné čtvrti poblíž různých soudů. Nějakého „kolegu“ z ubytování dokonce okradli přímo u našeho hostelu. Pokud můžete, městu San José se tedy doporučuji vyhnout. Stejně tam není nic moc zajímavého… 🙂
Toto je takový základ, ale opakování je matka moudrosti – nevytahujte na veřejnosti velké množství peněz či drahou techniku a hlídejte si prostor okolo sebe, když vybíráte z bankomatu. Další situace, která se vám s velkou pravděpodobností stane, je o, že vás někdo bude chtít „natáhnout“. Pokud cestujete taxíkem, veřejnou dopravou, kupujete výlety nebo nějaké jiné služby, vždy si dopředu udělejte průzkum, kolik taková služba má stát. Tím minimalizujete riziko toho, že vám někdo něco prodá za přemrštěnou cenu.
Zdraví
V dostatečném předstihu před cestou si pro jistotu zkontrolujte potřebná očkování. My máme, z těch cestovatelských očkování, žloutenku A i B, žlutou zimnici a pravidelně se pro jistotu očkujeme i na břišní tyfus. Nějaké extrémně vysoké riziko nákazy tu ale neočekávejte.
Kostarický zdravotní systém je na vysoké úrovni, pokud se vám něco stane, mělo by o vás být postaráno. Nicméně počítejte s tím, že když budete někde v odlehlejší části džungle a něco vás tam štípne/ kousne, hraje se mnohdy o čas. Dbejte tedy zvýšené opatrnosti při pohybu v džungli, aby vám nějaké zvířátko neznepříjemnilo dovolenou.
Zároveň připomínám to, co jsem psala už výše, v džungli můžou být nebezpečné i stromy nebo přívaly vody. Dávejte tedy pozor i na toto, když panují zrovna nějaké lijáky, vítr a pod.
Počasí Kostarika: Kdy je nejlepší jet na Kostariku?
Ať pojedete na Kostariku kdykoli během roku, přivítá vás tu příjemné počasí. Rozlišujeme dvě období – období dešťů od května do listopadu a období sucha od prosince do dubna. Vždy ale bude záležet i na tom, kde konkrétně na Kostarice se nacházíte. Horské oblasti (Monteverde, La Fortuna, Národní park Chittipó a další) bývají o poznání mlhavější, deštivější a chladnější než oblasti s nižší nadmořskou výškou.
Pro představu, my jsme Kostariku navštívili v únoru, kdy zde panuje období sucha. V Jacó, Libérii a na poloostrově Osa bylo až nesnesitelné vedro, teplota vody přes 30 stupňů. V karibské části nás také přivítalo velmi teplé počasí, voda měla o pár stupínků méně a několikrát nás svlažila dešťová přeháňka. Nejchladnější počasí nás čekalo v Monteverde a v La Fortuně. V La Fortuně nám dokonce pršelo celé 4 dny. Ale nebojte se, i na těch nejchladnějších místech jsme stále maximálně oblékli večer delší kalhoty a lehký svetřík nebo bundičku proti dešti a bylo příjemně. Jak vidíte, rozdíly mezi jednotlivými regiony jsou znatelné.
Často kladené otázky
Co si vzít s sebou na Kostariku?
- Na Kostariku si nezapomeňte sbalit opalovací krém s vysokou ochranou pokožky. Někde bylo slunce opravdu silné a člověk se spálil raz dva. Zároveň neuškodí pokrývka hlavy, zvláště pokud se budete pohybovat často na slunci.
- Doma si kupte také repelent, který by vás na Kostarice vyšel dráž.
- Dalekohled se bude hodit na pozorování zvířat. My měli takový skladný malinký a hodil se.
- Základní lékárnička je cestovatelským základem. Nezapomeňte na léky proti bolesti, teplotě, průjmu, alergiím a léky, které běžně užíváte. Hodit se bude také gel na štípance od hmyzu. Léky patří na Kostarice k nákladnějším položkám, vyjde vás tedy lépe, když alespoň to nejzákladnější budete mít s sebou.
- Lehká bundička proti větru a dešti vám přijde vhod v horských oblastech.
- Menší batůžek, ať si můžete na výlety sbalit dostatek tekutin a svačinu.
- Adaptér do zásuvky, abyste si mohli dobít elektroniku. Nejčastěji narazíte na zásuvky typu A a B. Doporučuji pořízení univerzálního adaptéru, který se hodí pro různé typy zásuvek a využijete ho při cestách po celém světě.
Jak dlouho se letí Praha – Kostarika?
Většinou budete muset letět alespoň s jedním přestupem. Cesta letadlem vám i s dobou na přestup zabere minimálně 15 hodin a více.
Jak se mluví na Kostarice?
Kostaričané mluví španělsky, se spoustou z nich se ale domluvíte i anglicky. Sehnat například průvodce, který mluví plynule anglicku nebude vůbec žádný problém. Neuděláte však chybu, když se naučíte pár základních slovíček nebo s sebou budete mít slovník či překladač, aby vás nic nepřekvapilo.
Co ochutnat na Kostarice?
- Nejčastěji se budete setkávat s pokrmem zvaným Gallo pinto. Jedná se o rýži smíchanou s fazolemi, vajíčka a smažené banány. Podává se zejména k snídani.
- Dalším typickým jídlem je Casado – rýže, fazole, zelenina a maso či ryba.
- Banánové chipsy – Narazíte na ně na každém rohu a chutnají skoro jako ty naše bramborové. Vyzkoušet můžete i chipsy z yuky či jiných plodin.
- Patacones – slané banánové placičky, často servírované jako příloha k jídlu.
- Tamal – rýže s masem zabalená v banánovém listu.
- Chifrijo – smažené vepřové maso s fazolemi často podávané s rýží
- Ceviche – salátek z ryb marinovaných v limetkové šťávě
- Smoothies – Téměř všude si také budete moci dát lahodná smoothies z čerstvého ovoce buď s vodou nebo s mlékem dle vašich preferencí. Doporučuji papájové smoothie.
- Káva – Byl by hřích neochutnat tento lahodný nápoj přímo u zdroje
- Čokoláda a kakao – Další kostarické produkty, které by byla škoda zde neochutnat, když se zde pěstují / vyrábí.
Jaké očkování mít do Kostariky?
Osobně doporučuji očkování proti žloutence typu A i typu B, žluté zimnici a břišními tyfu. Vždy si ale zkontrolujte aktuální doporučení v oficiálních zdrojích.
Co si přivézt z Kostariky?
Skvělými jedlými suvenýry z Kostariky jsou káva, kakao, čokoláda a jiné čokoládové cukrovinky. Děti určitě potěší plyšová hračka ve tvaru některého z místních zvířátek. Dostupné na každém kroku jsou zejména lenochodi, tukani, mývalové apod. Na dekoraci do bytu se budou hodit dřevěné vyřezávané sošky či nádobí.
Proč jet na Kostariku?
Kostarika vás oslní zejména svou přírodou. Natrefíte tu na husté lesy, deštné pralesy, dlouhé písečné pláže i krásné hory. Ocení ji i milovníci zvířat, protože se zde dá ve volné přírodě vidět opravdu spoustu druhů zvířat od savců, přes plazy, obojživelníky, hmyz až po ptáky. Zároveň se hodí jako dovolenková destinace s odpočinkem na dlouhých písečných plážích. Sportovci ocení perfektní podmínky pro surfování. V neposlední řadě zde zažijete i mnoho adrenalinových zážitků jako je zipline, chůzi po visutých mostech a podobně.
Jaké oblečení si vzít na Kostariku?
Po většinu roku zde panují příjemné teploty v průměru neklesající pod 18 stupňů. Na většině území Kostariky vám tedy bude stačit lehké letní oblečení, často bych naopak doporučila nezapomenout na pokrývku hlavy jako ochranu proti slunci. V případě, že se budete chtít vydat i do vyšších nadmořských výšek, sbalte si s sebou dlouhé kalhoty, mikinu a bundičku proti větru a dešti. V těchto oblastech by vás naopak mohlo překvapit výrazné chladno.