Blondýna v dunách Corralejo

Fuerteventura: 16 tipů, co vidět a dělat

Fuerteventura: 16 tipů, co vidět a dělat

Fuerteventura je druhým největším a zároveň nejstarším ostrovem Kanárských ostrovů. Toto souostroví sopečného původu leží v Atlantském oceánu zhruba 100 km od pobřeží Afriky.  

Turismus má pro ostrovany velký význam, stejně jako rybolov, zemědělství a chov hospodářských zvířat. Kozy uvidíte na každém kroku a díky tomu budete moci ochutnat lahodné kozí sýry.

Návštěvníky ostrova lákají zejména rozlehlé písečné duny a pláže, na kterých se dá provozovat mnoho vodních sportů. V tomto článku vám dávám tipy na krásné pláže, duny, ale i vyhlídky a malebné vesničky.

Jak se dostat na ostrov Fuerteventura?

Fuerteventura je jedním z Kanárských ostrovů, na které létají přímé spoje z Prahy i Brna. Letenky hledejte na stránkách letecké společnosti Smartwings. Pokud vám však nevadí odlétat z letiště mimo Českou Republiku, poohlédněte se i po letech odlétajících z našich sousedních států od jiných společností. Často se dostanete na mnohem nižší ceny i s dopravou na letiště. A to se vyplatí.


Jestliže spojujete návštěvu Fuerteventury s cestováním po jiném Kanárském ostrově, můžete mezi ostrovy cestovat buď lodí, nebo letadlem. Osobně jsem vždy volila letadlo, protože je to mnohem rychlejší a cenově prakticky srovnatelné. Letenky hledejte u místních aerolinek Binter Canarias a CanaryFly.

Cestování po ostrově Fuerteventura

Stejně jako na většině Kanárských ostrovů, i tady doporučuji půjčení auta. Nebudete se muset spoléhat na veřejnou dopravu, jejíž síť na ostrově není příliš hustá a projedete si pohodlně všechny zajímavá místa.

Z široké nabídky autopůjčoven vybírejte na stránce Rentalcars.

Co vidět na Fuerteventuře?

Dunas de Corralejo

Rozsáhlé písečné duny nedaleko města Corralejo na severu ostrova vám umožní se chvilku cítit jako byste byli někde uprostřed pouště. Duny jsou pohodlně dostupné po asfaltce, stačí jen zaparkovat na jednom z těsně sousedících parkovišť.

duny corralejo

Poloostrov Jandía

Pouště, dechberoucí pláže, laguny – to vše v tomto přírodním parku najdete. Pro jeho návštěvu je však lepší mít půjčené terénní auto, protože cesty jsou jen štěrkové s velkými výmoly.

My jsme měli půjčené pouze „běžné“ auto, i přesto se nám podařilo dostat až na krásnou vyhlídku Mirador de Cofete. Nicméně příliš to nedoporučuji, bylo to „něco na moje nervy“, silnice tomu vůbec není přizpůsobená a dost byste tím riskovali. Většina autopůjčoven má v podmínkách, že pojištění se nevztahuje na jízdu po nezpevněných cestách, což je i ta na Cofete. Výlet by se vás tak klidně mohl vyjít na pěkný balík.

cofete

Máte-li vhodný vůz, dokážete bez problémů dojet i přímo na pláž Cofete – 12 kilometrů dlouhou širokou pláž s průzračnou vodou lemovanou skalnatými útesy. Budete tam téměř sami, určitě to stojí za to. Nepočítejte však s žádným vybavením jako jsou bary a restaurace.

A pojedete-li až na konec poloostrova, dorazíte k jednomu z nejstarších majáků na Kanárských ostrovech Faro punta de Jandia, odkud možná zahlédnete v dáli sousední ostrov Gran Canaria.

Playa de Sotavento de Jandía

Ráj pro kitesurfery a windsurfery, to je pláž Sotavento. Někdo ji nazývá také „Evropským Karibikem“. Při přílivu se mění na velkou lagunu se zářivě modrou vodou. Bude ideálním místem i pro rodiny s malými dětmi, protože se mohou bezpečně „cachtat“ v mělké vodě.

sotavento

Ajuy

Jedinou pláž s černým pískem na ostrově najdete právě v této malebné mini vesničce tvořené jen pár domky. V severní části pláže najdete pěknou stezku vedoucí k jeskyním Ajuy.

ajuy

Panoramatická cesta mezi Valle de Santa Inés a Pájara

Na této silnici si užijete nádherné výhledy na okolní pouštní hory. Silnice je lemována častými vyhlídkovými místy, můžete tedy zastavovat podle potřeby. Máte-li rádi zvířátka, určitě vás potěší, že často na vyhlídkách potkáte roztomilé veverky, které jistě upoutají vaši pozornost.

veverka

Konkrétně jsou moc hezké vyhlídky Mirador de Guise y Ayose, Mirador Morro Velosa nebo Mirador del Risco de Las Peñas.

mirador fuerteventura

vyhlidka fuerteventura

Cestou se zastavte v městečku Betancuría, bývalém hlavním městě ostrova, a obdivujte historickou architekturu.

betancuria

Molinos de Tefía

U vesničky Tefína potkáte 3 zachovalé větrné mlýny. Ty sloužily k odčerpávání podzemní vody a zavlažování vyprahlé půdy.

molinos tefia

Puertito de los Molinos

V této vesničce můžete obdivovat to, jak se typicky na Fuerteventuře žilo. Pozorujte bílé rybářské domky a jejich majitele, které zde toto řemeslo stále s chutí vykonávají.

puertito molinos
puertito panorama

Corralejo

Pro nás bylo toto městečko hlavní základnou pro objevování ostrova. Snadno si z něj uděláte výlet na ostrov Lobos, nechybí pěkné městské pláže a architektura. Večer se dá navíc krásně procházet po pobřeží, kde obživnou veškeré restaurace a obchůdky.

Jižně od města jsou navíc snadno dostupné i obrovské pláže Přírodního parku Corralejo a duny. Playa del Pozo, Playa del Moro, Playa del Viejo… nebudete vědět, na kterou se vydat dřív.

Na večeři si zajděte do restaurace La Luna. Já jsem tam ochutnala nejlepší grilovaný kozí sýr, který jsem kdy jedla. A jak už víte, kozí sýry jsou specialitou Fuerteventury.

kozi syr

Isla de Lobos

Lobos je malý ostrůvek se sopečnou krajinou severně od Fuerteventury a hodí se na celodenní výlet.

Projděte si okružní stezku a potom si za odměnu odpočiňte na jedné z krásných pláží. Například Playa de la Concha, ležící v malém zálivu, má klidné dokonale průzračné vody, které jsou vhodné jak na šnorchlování, tak pro malé děti. Je to nejbližší pláž od trajektu, počítejte tedy s tím, že tam rozhodně nebudete sami.

Na procházku po ostrově si nezapomeňte sbalit dostatek vody. My vyrazili okolo ostrova za parného srpnového dne a zásoby vody zmizely ani jsme nemrkli.

Na Lobos vás z Corraleja odveze jedna z několika lodních společností. Lístek společně se vstupem na ostrov snadno koupíte ve stáncích přímo v přístavu.

lobos cesta

lobos pobrezi

IMG 2756 2 1

Co dělat na Fuerteventuře?

Surfování

Nejlepší pláže vhodné na surf najdete na západním a severozápadním pobřeží. Buďte opatrní a vždy berte v potaz své zkušenosti s tímto sportem. Někdy zde vlny dosahují díky silným větrům i 4 až 5 metrů.

Hlavními centry surfování s dostupností surfových škol jsou města Corralejo a El Cotillo.

Kitesurfing a windsurfing

Na Fuerteventuře nejsou silné větry nic neobvyklého a přesně to sem láká kitesurfery a windsurfery. Dokonce se zde v roce 2019 konalo i mistrovství světa.

Půjčovny vybavení a služby instruktorů zcela jistě najdete na pláži Flag Beach u města Corralejo nebo na pláži Sotavento na jihovýchodě ostrova.

Na nejlepší podmínky pro provozování vodních sportů narazíte v období od října do března.

Koupání

Pokud se rádi koupete a milujete písečné pláže, Fuerteventura pro vás bude to pravé ořechové. Můžete si tady vybírat z různých druhů pláží jako například se žlutým pískem a tyrkysově modrou vodou, s černým či bílým pískem. Preferujete spíše pláž s klidnějšími vlnami nebo raději bouřlivější? A líbí se vám více samota na odlehlé plážičce nebo okolo sebe máte rádi cvrkot a služby? Na Fuerteventuře nebudete mít problém si vybrat podle svých preferencí.

plaz fuerteventura

Kdy Fuerteventuru navštívit?

Klidně se na ni vydejte kdykoli během roku. Ani v nejchladnějších zimních měsících tady teploty běžně nepadají pod 21 °C.

Prší na Fuerteventuře také jen výjimečně. S čím však musíte počítat, je silný vítr. Ale nebojte se, vítr není studený, takže pocitová teplota se většinou příliš nemění.

Kde se na Fuerteventuře ubytovat?

  • Corralejo – klidnější základna pro výlet na Isla de Lobos, na návštěvu dun a pláží Přírodního parku Corralejo
  • Costa Calma nebo Morro Jable – živější městečka s větší nabídkou resortů a dostupností služeb
  • Gran Tarajal – pro lidi vyhledávající klid, ale zároveň dostupnost pláže

Často kladené otázky

Na Fuerteventuru vyrazte klidně během celého roku, protože vás tu budou čekat stále příjemné teploty okolo 21 – 25 °C. Na Fuerteventuře téměř neprší, nemusíte se tedy deště nijak bát ani v zimních měsících. Nejsilnějšímu větru se vyhnete, pokud přicestujete během letních měsíců, nejvíce fouká v zimě. Voda v oceánu dosahuje nejvyšších teplot okolo září a října.

Z České republiky poletíte na Fuerteventuru něco málo přes 5 hodin, pokud poletíte přímým letem.

Na Fuerteventuře prší jen velmi sporadicky. Klimaticky se srážky na Fuerteventuře rovnají téměř Sahaře. Zároveň zde nejsou tak vysoké hory jako na ostatních Kanárských ostrovech, které by dokázaly zadržet vodu z mraků.

Fuerteventura je součástí Španělska, proto si pro placení připravte měnu Euro.

Na Fuerteventuru vyrazte za koupáním na písečných plážích, obdivováním písečných dun, malebných vesniček a krásných vyhlídek. Pokud jste milovníci vodních sportů jako je surfing, kitesurfing či windsurfing, určitě vás potěší zdejší vhodné podmínky pro tyto sporty. Také zde můžete ochutnat velmi chutnou gastronomii Kanárských ostrovů, například místní fuerteventurské kozí sýry nebo brambory vařené ve slupce „papas arrugadas“ s omáčkou mojo.

Mezi typické fuerteventurské pokrmy patří marinovaný králík, pečené kůzle nebo lahodný kozí sýr.

Fuerteventura a kam dál?

Kanárské ostrovy toho nabízí opravdu hrozně moc a troufám si říci, že každý ostrov je jedinečný. Mrkněte na mé články o dalších ostrovech:

Lucie Boháčová

Jmenuji se Lucie a cestování jsem si zamilovala už jako malá holka. Dodnes jsem procestovala více než 45 zemí světa. Mám také velkou vášeň pro pěstování rostlin, zvířata a pro letectví. Blogem Džungle zážitků se snažím se světem sdílet své zážitky, předávat zkušenosti, rady a tipy k cestování.

Napsat komentář