El Hierro je nejmenším a nejzápadnějším ze sedmi Kanárských ostrovů. Souostroví najdete asi 100 km západně od Maroka v Atlantském oceánu.
První obyvatelé sem údajně přišli ze Severní Afriky v 5. století před naším letopočtem. V roce 2019 zde žilo jen něco málo přes 11 tisíc obyvatel. Místní se nejčastěji živí rybolovem a zemědělstvím, konkrétně se tu hojně pěstují ananasy, broskve, vinná réva, mandle či banány.
El Hierro vnímám jako příjemný klidný ostrůvek daleko od turistického ruchu hlavních Kanárských ostrovů. Obdivovat můžete jeho krásné borovicové a vavřínové lesy, sopečnou krajinu i neuvěřitelný podmořský svět. Celý ostrov byl navíc vyhlášen biosférickou rezervací UNESCO. V článku se dočtete praktické tipy na návštěvu ostrova a seznam míst, které zde vidět.
Jak se dostat na ostrov El Hierro?
Při cestě z Evropy se nevyhnete přestupu na jednom z větších Kanárských ostrovů. Letecké společnosti vás nejčastěji dopraví na ostrovy Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote či Fuerteventura. V dnešní době se už dají sehnat letenky za slušné peníze i z Prahy nebo z okolních blízkých letišť.
Mezi zmiňovanými ostrovy a ostrůvkem El Hierro pak lítají místní letecké společnosti jako Binter Canarias nebo Canaryfly. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že Binter Canarias bývá podstatně levnější než jeho konkurent. Letenky hledejte přímo na stránkách společností.
Přelet trvá většinou něco málo přes 30 minut, a protože se často letí v nízké výšce, užijete si krásné výhledy.
Cestování po ostrově El Hierro
Na veřejnou dopravu se zde příliš nespoléhejte, protože počet a frekvence spojů není nijak závratná. Místo toho doporučuji půjčení auta. My jsme si auto rezervovali přes Rentalcars.com a vyzvedli si ho přímo na letišti.
Zvolili jsme společnost Europcar a půjčovné malého auta na 6 dní nás v únoru 2023 vyšlo na 4000 Kč. Tato půjčovna nemá přepážku přímo na letišti, ale musíte jít na parkoviště a hledat zaparkovanou dodávku, ze které vám vydají všechny potřebné dokumenty a klíčky.
Co vidět na El Hierro?
Jak už jsem psala výše, nejlepší způsob na poznávání ostrova je autem. Na mnoho míst se totiž autobusem buď vůbec nedostanete nebo jen velmi těžko.
El hierro má rozlohu pouhých 268,71 km². Už jen tím, že sednete do auta, rozjedete se jakýmkoli směrem, si často užijete dechberoucí výhledy na okolní oceán. Doporučím vám ale několik míst, na kterých se vyplatí zastavit.
La Restinga
Tuto rybářskou vesničku jsme zvolili jako základnu pro náš pobyt na ostrově. Pro ty z vás, kteří si chcete vychutnat klid a zároveň být blízko vody, je tato vesnička ideální.
Na své si zde přijdou milovníci oceánu, protože zde najdou malou písečnou plážičku i několik dalších přístupů do vody u skal. Komu jen koupání nestačí a chce se podívat i více pod hladinu, může navštívit jedno z několika zdejších potápěčských center.
V La Restinga najdete i příjemné restaurace s výhledem na moře, které volají po návštěvě. Nezapomeňte si udělat i procházku na přístavní molo, na jehož konci narazíte na sochu označující nejjižnější bod Španělska (Monumento al sur de Europa). Obklopeni oceánem možná budete mít spíš pocit, že se nacházíte na konci světa.
Villa de Valverde
Centrum městečka je malé, ale i tak ho doporučuji k návštěvě. Obdivovat můžete místní architekturu nebo sukulenty a kaktusy, které zdobí místní baráčky. Nepřehlédněte krásný kostel Iglesia de Nuestra Señora de la Concepción a přilehlý parčík.
Tato vesnička také vyloženě vybízí k posezení u kávy a něčeho dobrého. Já jsem zvolila pekárnu Panadería Santiago, kde jsem si objednala café con leche (kávu s mlékem) a jakési sladké pečivo plněné dýní.
Mirador La Llanía
Ve vnitrozemí rozhodně nemůžete minout vyhlídku La Llanía. Poskytne vám výhled na celý záliv El Golfo. Zaparkovat se nechá na parkovišti u hlavní silnice a pak stačí dojít pár kroků k vyhlídce. Byl tam božský klid a já tam vydržela sedět a rozjímat pěkných pár minut.
Ermita de San Salvador
Po tom, co navštívíte vyhlídku La Llanía, popojeďte ještě kousek dále směrem na La Fronteru a navštivte místo Ermita de San Salvador. Objevíte neuvěřitelně magické místo s poustevnou v krásné přírodě.
Dostanete se sem po turistické stezce a cestou můžete obdivovat nádherné mechem porostlé stromy.
Roque de La Bonanza
Tato zvláštně tvarovaná skála je patrně nejzajímavějším místem na jihovýchodní části ostrova. Zaparkujte po levé straně po výjezdu z tunelu a skálu budete mít jako na dlani. Až se pokocháte, můžete se převléci do plavek a skočit se osvěžit do vody na přilehlé pláži Playa de las Almorranas.
Skála se nachází blízko od pobřeží, zdatný plavec k ní snadno doplave. Je tedy poměrně snadné si okolo ní zašnorchlovat a obdivovat pestrou faunu a flóru. Jen vždy dávejte pozor na případné silné vlny a mořské proudy.
Arco de La Tosca
Několik dalších skalnatých útvarů můžete obdivovat na severozápadním cípu ostrova. Stačí dojet na vyhlídku Mirador Puntas de Gutiérrez. Opět se sem pohodlně dostanete autem a stačí k ní popojít opravdu jen kousíček.
Mirador de Lomo Negro
Budete-li u Arco de la Tosca, doporučuji vyjet jižním směrem pár serpeninek nahoru na vyhlídku Lomo Negro, kde se vám naskytne nádherný výhled na sopečnou krajinu obklopenou nekonečným oceánem.
Pozo de la salud
Místní léčivé vody se prý vyznačují vysokou radioaktivitou a příznivě ovlivňují řadu chorob. Pokud se však nezajímáte o léčivost zdejších vod, prohlédněte si alespoň malebné místní domečky a užijte si výhledy na přilehlé skalnaté pobřeží.
Campanario de Joapira
V městečku La Frontera vás jistě zaujme tato jeho dominanta – zvonice na kopci na jeho okraji. Stačí vystoupat pár schodů a naskytne se vám výhled na údolí.
A když už v La Fronteře budete, skočte si na oběd do restaurace Restaurante Sol de España. Mají tam levné a chuťově výborné menu del día (denní menu). Menu del día se většinou skládá z předkrmu nebo polévky, hlavního jídla a dezertu a stojí okolo 10 Euro.
Další nádherné vyhlídky
Pokud jste se vyhlídek ještě dostatečně nenabažili, vyzkoušejte ještě Mirador de Isora nebo Mirador de Bascos.
Ostrovu El Hierro už chybí jen málo, aby byl energeticky soběstačný díky čistým a obnovitelným zdrojům energie. Zastavte na vyhlídce Mirador del Parque Eólico, kde si prohlédněte větrné elektrárny.
Všechny zmiňované vyhlídky jsou pohodlně dostupné autem.
Co dělat na el Hierro?
Turistika
Ostrov je protkaný spoustou krásných turistických stezek. Za zmínku stojí například Camino de la Llanía (nebo Ruta de la Llanía) vedoucí přes nádherné vlahé lesy až na vyhlídku Mirador la Llanía. O té jsem se vám už zmiňovala výše. Celá trasa měří cca 6 km, převýšení také není nijak závratné. Zvládne ji tedy téměř kdokoli, kdo není nějak výrazně fyzicky limitovaný.
Mnoho dalších zajímavých tras včetně všech detailů najdete například zde.
Potápění
Vody omývající El Hierro jsou plné života a díky celoroční stabilní teplotě mezi 18 a 25 °C s viditelností až 50 metrů se stávají rájem potápěčů.
Jejich hlavním cílem je mořská rezervace Las Calmas nedaleko vesničky La Restinga. K vidění jsou zde delfíni, murény, velryby, žraloci nebo třeba barakudy. Nám se dokonce podařilo náhodně zahlédnout obří želvy i v přístavu. Dle místních se sem želvy pravidelně připlouvají občerstvovat.
Paragliding
Kanárské ostrovy mají po celý rok ideální podmínky také pro paragliding. I na tomto ostrově si tedy můžete užít pořádný adrenalinový zážitek. Výhledy na ostrov z ptačí perspektivy jsou opravdu nezapomenutelné.
Kdy El Hierro navštívit?
Neváhejte a vydejte se sem kdykoli během roku. Díky své poloze má ostrov stabilní klima s velkým množstvím slunečních dní ve všech měsících v roce. My jsme tu byli v únoru, ani jednou nám nepršelo a i jsme se koupali. Nutno říci, že jsme ale poměrně otužilí 🙂
Pozor si dejte na takzvaná mikroklimata, kdy v horách mohou být diametrálně rozdílné teploty od teploty u oceánu (například v La Restinga). V lesích na kopcích se ráno dokáže teplota držet i pouze pár stupňů nad nulou, tak na to buďte připraveni.
Kde se na El Hierro ubytovat?
My jsme pro náš šestidenní pobyt zvolili pronájem celého bytu VV Calle La Ola v La Restinga přes Booking.com ve vesničce La Restinga. Najdete zde pláž, obchůdek a zároveň se budete nacházet v ideální základně pro výlety za potápěním.
Jednoduše se zde ubytujete jak přes Booking.com, tak i AirBnB. Stačí jen vyhledat to, co bude vyhovovat vašim potřebám. Jelikož je ale El Hierro málo turistickým místem, ani ubytovacích kapacit zde není příliš, proto doporučuji s rezervací apartmánu nebo pokoje neváhat.
Často kladené otázky
Jaké je počasí na El Hierro?
Počasí na El Hierru je podobné jako na ostatních Kanárských ostrovech, ale řadí se k těm chladnějším. Přesto můžete během celého roku očekávat mírné teploty – v zimě okolo 20 °C a v létě kolem 27 °C.
Dá se na ostrově El Hierro koupat?
Ano, míst na koupání je zde hned několik. Teplota vody je vhodná k celoročnímu koupání zejména pro otužilejší jedince. Není totiž úplně teplá jako kafe, ale drží se kolem 20 °C.
El Hierro a kam dál?
Návštěvu El Hierra se nabízí spojit s některým z ostatních Kanárských ostrovů, protože stejně pravděpodobně přilétnete na některý větší ostrov. O několika z nich jsem napsala články, kde se můžete inspirovat: